Kotlina Jeleniogórska

Informacje

 

Kotlina Jeleniogórska to malowniczy region w południowo-zachodniej części Polski. Jest to druga pod względem wielkości kotlina na terenie Sudetów. Jej teren ograniczony jest Górami Kaczawskimi, Rudawami Janowickimi, Karkonoszami z wyraźnie dominującym szczytem Śnieżki, Górami Izerskimi i Pogórzem Izerskim. Całkowita powierzchnia obniżenia terenu wynosi około 100 kilometrów kwadratowych.

Kotlina pełna jest zabytków o różnym charakterze – najbardziej efektowne z nich to pałace z parkami krajobrazowymi, których jest tu wyjątkowo dużo w skali europejskiej. Pałace i parki krajobrazowe położone na terenie kotliny zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 20 września 2011. W kształcie krajobrazu kulturowego widać wyraźny wpływ angielskiej sztuki ogrodowej. Do innych atrakcji należą uzdrowiska, położone między innymi w Cieplicach. Możemy wybrać się na cały turnus lub poszczególne zabiegi, z których można ułożyć indywidualny program. W Kowarach z kolei znajduje się imponującej wielkości kompleks SPA. Turyści chętnie odwiedzają także Borowy Jar i Wzgórza Łomnickie. Największymi miastami w regionie są Jelenia Góra i Kowary. Chętnie odwiedzane są także Karpacz i Szklarska Poręba. Szczególnie pierwsze z wymienionych miast tętni życiem kulturalnym – niezwykłą popularnością cieszy się organizowany pod koniec lata Jeleniogórski Festiwal Teatrów Ulicznych, któremu towarzyszą huczne zabawy plenerowe.
W Cieplicach natomiast organizowane są koncerty promenadowe, zaś miłośnicy muzyki klubowej spotykają się podczas imprez na Górze Szybowcowej. Do innych istotnych atrakcji regionu zaliczyć można Park Miniatur i kopalnię uranu w Kowarach, Zamek Chojnik, oraz Pałace Łomnica i Wojanów.

Kotlina Jeleniogórska jest jednym z niewielu obszarów naszego kraju, który jeśli chodzi o aktywny wypoczynek jest tak samo atrakcyjny o każdej porze roku. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy wspinaczki górskiej, jak sportów wodnych czy nordic walkingu. Kotlina i okoliczne góry pokryte są gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych.

 

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem